A Speciális Mentő Alakulat Alapítvány idén is biztosította a Balaton-felvidéki tanúhegyeken huszonötödik alkalommal megtartott tájékozódási járőrverseny helyszínét, amelyet az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ és a Veszprémi Honvéd Sportegyesület szervezett. Az alapítvány tagjai gondoskodtak a versenyzők biztonságáról és a rendezvény zavartalan lebonyolításáról február 5-6. között.
Az 54-es Kihívás, amelyet 2006-ban alapítottak, mára a Magyar Honvédség egyik legnépszerűbb és legkeményebb versenyévé vált. Az idei megmérettetésen 138 katona vett részt, 57 egységben, és közülük 18-an teljesítették a kihívást. – mondta Vass Tibor az MH Légi Művelet és Vezetési Művelet Vezetési és Irányítási Központ testnevelő tisztje. Hozzátette, hogy a verseny célja, hogy a katonák kitartását, állóképességét és bajtársiasságát tesztelje, valamint a katonai kiképzés eredményeit mérje. Az 54-es szám köré épített kihívások, mint például az 54 kilométeres táv, az 54 órás időkeret és az 54 ellenőrzési pont, mind a résztvevők fizikai és mentális határait feszegetik.
A jubileumi verseny február 5-én indult Nemesgulácson, és február 6-án ott is ért véget. A versenyzőknek teljes fegyverzetben kellett végrehajtaniuk a feladatokat, amelyek között túlélési gyakorlatok, tájékozódási feladatok és fizikai kihívások is szerepeltek. Az 54 kilométeres távot tanúhegyeken kellett teljesíteni, minimális alvással megszakítva, mindössze két nap alatt. Az idei feladatok között szerepelt egy híd alatti ramrod-kód megszerzése, egy akna felcipelése a szigligeti Óhegyre, valamint íjászat. Éjszaka mínusz 5 fokban, sátorlap alatt aludtak, majd vaksötétben, egy patak felett kifeszített kötélen haladtak tovább.

Orbán János, a Speciális Mentő Alakulat Alapítvány vezetője elmondta, hogy az alapítvány feladatai közé tartozott az éjszakai megvilágítás biztosítása. Lámpáikkal nappali fényt teremtettek a tűzgyújtási feladat helyszínén, és gondoskodtak arról, hogy a környéken ne gyulladjon meg semmi. A Mindszentkállai-hegy tetején egy ellenőrző pontot biztosítottak, ahol a háromfős csapatoknak egy főt, a két fős csapatoknak pedig egy 60 kilós próbababát kellett hordágyon szállítaniuk. A feladat teljesítése után a csapatok megkapták a következő koordinátát.
Orbán János kiemelte Győrkös Zoltán, Horváth Zsolt munkásságát is, – akik civilben az alapítványt erősítik, főállásban pedig a pápai bázis reptéren teljesítenek szolgálatot -, mindent megtettek a verseny biztonságos lebonyolítása érdekében. Orbán János hangsúlyozta, hogy megtiszteltetésnek érzik, hogy a Magyar Honvédség számít rájuk, és hogy immár harmadik éve kérik fel őket a rendezvény biztosítására.