Ajkai Polgári Szalon első vendége: Tóth Péter a Lipóti Pékség tulajdonosa

Október 11-én este az Ajkai Polgári Szalon első rendezvényén Tóth Péter, a Lipóti Pékség tulajdonosa volt Navracsics Tibor országgyűlési képviselő vendége. A rendezvény sorozat célja a helyi közösség számára betekintést nyújtani a sikeres vállalkozások működésébe és felhívni a figyelmet a vállalkozói kultúra kihívásaira. Navracsics Tibor moderálásával a hangulatos beszélgetés fókuszában a generációváltás problémája és a vállalati siker titkai álltak.

Ajkán a Hotel Kristály télikertjében került megrendezésre az Ajkai Polgári Szalon első eseménye, amelynek meghívott vendége Tóth Péter, a Lipóti Pékség tulajdonosa volt. A házigazda és meghívott vendége, a közönséghez közel két egymáshoz fordított fotelben beszélgetett. Navracsics a beszélgetés elején elismerte, hogy kérdései esetleg amatőrök lehetnek, mivel nincs vállalkozói háttérrel rendelkező családtagja vagy ismerőse. De úgy érzi, hogy ezek a kérdések új nézőpontokat hozhatnak a felszínre.
Navracsics Tibor többször hangsúlyozta, hogy egy adott probléma felismerése már önmagában is jelentős lépés egy ember, vagy egy vállalkozás életében. Kiemelte, hogy a politikában is az ellenzékben lévők véleményének meghallgatása és a párbeszéd lefolytatása vezet a problémák beazonosításához és a közös megoldások kidolgozásához.

Tóth Péter a házigazda által feltett kérdésekre válaszként részletesen beszélt a sütőipari vállalkozás történetéről, sikereiről, kudarcairól és az azokból történő felállásról. Kiemelte, hogy a pékségük az elmúlt 35 évben példamutató módon vált a magyar kiskereskedelem és sütőipar sikertörténetévé. Kompromisszumoktól mentes működés, minőségi és egyedi termék a titka a sikernek – mondta többször Tóth Péter. azonban azt is hozzátette, hogy az elmúlt négy-öt évben a jelentős fejlődés és vállalati növekedés számos új kihívást és elvégzendő feladatot hozott. A hangulatos és őszinte beszélgetés során szó esett a vállaltvezetők generációváltással kapcsolatos nehézségeiről, a különböző generációk eltérő szemléletéről, esetleges vitáiról, amelyek jelentős feszültségeket okozhatnak a családon belül is, de ezek semmi képpen nem jelentenek haragot. Fontos, hogy a vállalkozó dinasztiák családok, amelyek már átestek hasonló folyamatokon, megosszák egymással a tapasztalataikat, és nyitottak legyenek a folyamatos tanulásra. Szó esett még azokról az intézkedésekről, amelyek hozzájárultak a pékség sikeréhez. Az automatizálás és a magas minőségű termékek előállítása mellett a cég nagy hangsúlyt fektetett a termékfejlesztésre és a piaci trendek követésére. Az elmúlt négy év során a hatvani üzemük Európa egyik legmodernebb pékségévé vált, amelyet a szakma is elismer.

Tóth Péter a Lipóti pékség tulajdonosa. Fotó: RRZs

A beszélgetés során Tóth Péter kifejtette, hogy a magyar szakképzési rendszer nem termel ki elégséges számú minőségi pékeket, ezért gyakran külföldön keresnek szakembereket. Ezzel együtt számos kézműves pékség működik sikeresen Magyarországon, ami azt bizonyítja, hogy a magas minőségű termékek iránti kereslet növekszik. A Lipóti Pékség jövőbeli céljai között szerepel, hogy minden magyar településen jelen legyenek alapvető termékeikkel, mint a kifli és a császárzsemle. Emellett a prémium kategóriás termékek fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektetnek. A cég további növekedését az automatizálás és a magas minőségű termékek előállítása mellett a folyamatos termékfejlesztéssel kívánják elérni. Az esemény végén Navracsics Tibor megköszönte a jelenlévőknek, hogy eljöttek, és jelenlétükkel hozzájárultak a beszélgetés sikeréhez. Reményét fejezte ki, hogy a jövőben is folytatódhatnak az ilyen konstruktív eszmecserék, amelyek hozzá járulnak a helyi közösségek fejlődéséhez és a vállalkozói kultúra erősítéséhez. Navracsics Tibor és Tóth Péter beszélgetése nem csak a magyar vállalkozói kultúra kihívásait és lehetőségeit mutatta be, hanem rávilágított arra is, hogy egy családi vállalkozás hogyan válhat hosszú távon is sikeressé és fenntarthatóvá. Ez a diskurzus inspirációt nyújthat minden vállalkozónak, akik hasonló kihívásokkal néz szembe. Az is egyértelművé vált a beszélgetés végére, hogy a generációk közötti együttműködés tele van kihívásokkal, és ebben nincsenek egyértelmű receptek. Sok esetben a tapasztalatok megosztása és a közös megoldások keresése hozhat előrehaladást.

A beszélgetés itt tekinthető meg:

0
Kosár
  • No products in the cart.