Különleges hangulatú megemlékezéseket tartottak Ajkán október 22-én és 23-án. A Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola és Óvodában, az intézmény tanulói ünnepi műsorral idézték fel a forradalmi eseményeket az iskola aulájában. Tál Zoltán esperes szavai emlékeztették a tanulókat a vérzivataros magyar történelem ma is érvényes tanulságaira és az 1956-os hősök bátorságára. A központi városi ünnepség fáklyás felvonulással kezdődött, ahol az ünnepi műsort a Pannon Várszínház művészei és az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar adta.
A Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda 8.a osztályos tanulói, Reiter István hitoktató felkészítésével október 22-én reggel ünnepi műsorral emlékeztek meg a forradalom eseményeiről az iskola aulájában. Ezt követően délután, az iskola épülete előtti kopjafánál Rieder András önkormányzati képviselő köszöntötte a megemlékezésen résztvevőket, majd Tál Zoltán esperes mondta el ünnepi gondolatait.

Tál atya beszédében hangsúlyozta, hogy a történelem a tanítómesterünk és fontos, hogy emlékezzünk a múlt eseményeire, mint például az 1956-os forradalomra. Elmondta, hogy a második világháború után Magyarország a keleti tömb része lett, ami számos korlátozást és nehézséget jelentett az ország lakossága számára. A magyar nép válasza ezekre az 1956-os forradalom volt, amely a szabadság és a demokrácia iránti vágyukat fejezte ki. A forradalom eseményeit és a papság szerepét is megemlítette, hangsúlyozva a bátorság és az emberi méltóság fontosságát. Az események iránti tisztelet és emlékezés jelentőségét emelte ki, hogy a fiatalabb generációk is megértsék, miért fontosak ezek az emléknapok. Kiemelte, hogy a korszakban sokan leírták és továbbadták a megélt eseményeket, amiért több év börtönt is kaphattak, például a „Kedves barátok” címmel terjesztett 16 oldalas is ilyen volt. Tál atya beszámolt Varjú Imre egykori papnövendék történetéről is, aki később a Mátyás-templom plébánosa lett. Varjú Imre beszámolója szerint Kállai Éva a pártállam egykori politikusa, aki a Köztársaság téri harcok során súlyosan megsérült, a halálos ágyán Varjú Imrétől kért lelki vigaszt és megjegyezte: „Jó maguknak, van miben hinni és élni ilyenkor is.” Tál atya hangsúlyozta, hogy a magyar nép a múltból tanulva építse a jövőt, és soha ne felejtsük el azokat, akik életüket adták a szabadságért és a demokráciáért.
A beszédet követen a városrész lakossága és a résztvevők elhelyezték a megemlékezés virágait, koszorúit, gyertyáit.
Az ünnepi megemlékezések október 23-án Ajkán fáklyás felvonulást követően a központi emlékműnél folytatódtak. Ünnepi beszédet Dorner László alpolgármester mondott.
A kaszinó épülete előtt meggyújtott fáklyákkal a Petőfi Sándor utcán keresztül haladtak a megemlékezők a Templomdombnál elhelyezkedő Illyés Antal „A forradalom születése” című 56-os szoborhoz. Dorner László alpolgármester ünnepi beszédében rámutatott, hogy a forradalom idején a családok élete küzdelmes volt és a nehézségek meghaladták a nép tűréshatárát. A forradalom és szabadságharc a magyar nép válasza volt a diktatúrára, a jogfosztottságra és a szovjet megszállásra. Az ország minden pontján, így Ajkán is megszervezték a munkástanácsokat és forradalmi bizottságokat. Ezekben a napokban a nép egy független Magyarországért küzdött, ahol nincs elnyomás és hazugság. Kiemelte, hogy városunkban október 25-én este kisebb tömeg gyűlt össze a mozi mellett, ahol felolvasták a MEFESZ 20 pontos követelését. Ezután felvonulás és tüntetés következett a Kossuth-szobornál. Az ezt követő napokban megalakultak a munkástanácsok és a Forradalmi Tanács, a nemzetőrség, és megtörtént a fegyverek kiosztása, valamint az ÁVÓ-sok veszprémi börtönbe szállítása. De a fegyveres harc, a fegyverek számbeli mennyisége miatt nem volt vállalható, a forradalmárok az általános sztrájk mellett döntöttek. November 4-e után, ennek ellenére megkezdődött a megtorlás, több hazafit megvertek, néhányan bele is haltak sérüléseikbe. Az alpolgármester hangsúlyozta, hogy október 23-a akkor lesz igazán ünnep, ha a fiatalok és a társadalom mindennapi életük során tapasztalják, hogy a forradalom céljai teljesültek. A beszéd végén tisztelettel emlékezett meg azokra, akik életüket áldozták a szabadságharcban, különös tekintettel a harcban résztvevő diákokra, fiatal lányokra és fiúkra.

Az emlékezés részeként a Pannon Várszínház művészei Oravecz Edit, Kárpáti Barbara, Magashegyi Nóra és Szele Dávid előadásával folytatódott az esemény. Az ünnepségen az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar is közreműködött, emelve a megemlékezés ünnepélyes hangulatát. Az ünnepi műsort követően a városvezetés, politikai pártok és egyházak, valamint civil szervezetek képviselői helyezték el a megemlékezés koszorúit.