Pécsi Tibor történész-teológus tartott előadást november 7-én Ajkán, az 1980-as évek magyarországi politikai eseményeiről, amelyek rendszerváltás elnevezéssel vonultak be a hazai történelemkönyvekbe. A nyolcvan perces, közel ötven diával színesített előadás során a történész arra kereste a választ a hallgatósággal együtt, hogy valóban történt-e rendszerváltás Magyarországon vagy sem.
Pécsi Tibor történészként és egyben a történéseket átélőként is vizsgálta az eseményeket és bemutatta, hogyan élték meg a magyarok a történelem ezen viharos részét, valamint milyen furcsaságok színesítették a rendszerváltást. Az előadó kiemelte, hogy az ellenzéki mozgalmak rendszerváltó törekvései számos területre kiterjedtek, de sok esetben a Kádár-korszak politikai arculatához való nosztalgikus visszatérés volt tapasztalható. Az előadás során gyakran visszakanyarodott a fő kérdéshez az előadó, miszerint egy tárgyalásos – nem forradalmi – rendszerváltozás, vagy módszerváltozás történt.
Az előadás során Pécsi Tibor végig hangsúlyozta, hogy a múlt hibáiból tanulni kell, és hogy a rendszerváltoztatás során sok mindent a szőnyeg alá söpörtek, amit a társadalom számára hasznos lett volna tisztázni. Az előadás célja az volt, hogy felhívja a figyelmet ezekre a az elhallgatott kérdésekre és ösztönözze a hallgatóságot a közös gondolkodásra és beszélgetésre.Az előadás utolsó harmadában Pécsi Tibor néhány politikai furcsaságra hívta fel a figyelmet, például az ügynök kérdésre és arra, hogy mi lett a III/III-as ügynök listákkal és a tartótisztekkel. Kiemelte, hogy sokan közülük az elmúlt 34 évben is fontos pozíciókat töltöttek be.