A vörösiszap-katasztrófa 14. évfordulójára emlékeztek Kolontáron. 2010. október 4-én, 12:25 perckor a Kolontárhoz közeli tározó gátfala átszakadt és a kiömlő lúgos vörös zagy elárasztotta a környező településeket, hatalmas pusztítást okozva. Hazánk egyik legnagyobb ipari katasztrófája tíz ember életét követelte, több százan megsérültek és a természeti környezet is súlyosan károsodott.
Október 4-én Kolontáron 12:30-kor megkonduló lélekharang emlékeztette a település lakóit a 14 évvel ezelőtti tragédia kezdetére, majd a lakosság csendes megemlékezést tartott közéleti szereplőkkel az egykori tragédia helyszínén azóta létesített emlékparkban.
Délután ötórakor a kolontári római katolikus templomban kezdődő szentmisét Mokos János plébános celebrálta. A szentmise után elhangzott beszédek mindegyike a közösségi összefogás és a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta, emlékeztetve arra, hogy a tragédia után új élet sarjadt a romokból és Kolontár közössége továbbra is erős és összetartó maradt.
Horváth Zoltán polgármester Lovász Ákos versének idézetével kezdte beszédét, hangsúlyozva, hogy a szenvedést és a könnyezést nem lehet feledni. „A falu él, nem fogja feladni, de a fájdalmat nem lehet feledni” – mondta. Kiemelte, hogy a tragédia mindenkit megérintett, és a világméretű összefogás örök hála és köszönet tárgya marad. „Örökké él, akit igazán szerettek” – emlékezett továbbá a kilenc kolontári halálos áldozatra, akik nevét márványtábla őrzi a parkban. Dr. Bakondi György, miniszterelnöki megbízott, aki a katasztrófavédelem főigazgatójaként és kormánybiztosként is részt vett a mentésben, a templomban tartott megemlékezésen felidézte a mentés és mentesítés fázisait, és hangsúlyozta, hogy a vörösiszap-katasztrófa példátlan volt a világban. „Kolontár egy szimbólum, a szenvedés és a sorscsapás szimbóluma, de az összefogásé is” – mondta.
Kiemelte, hogy a katasztrófa nagyságrendjét jól szemlélteti, hogy 400 embert kellett azonnal kimenekíteni, és további 110 személyt kitelepíteni. A károsultak száma meghaladta a 900 főt, és közel 300 főt kellett egészségügyi ellátásban részesíteni. A lúgos ipari hulladék 267 hektáron szennyezte be a környező természeti területe és a kármentesítés során 870 ezer köbméter szennyezett anyagot kellett eltávolítani, ártalmatlanítani.
Rétvári hangsúlyozta, hogy amikor baj van, a magyarok számíthatnak egymásra és a magyar állam segítségére, hozzátette a kormány 35 milliárd forintnyi segítséget nyújtott a mentéshez és az újjáépítéshez. A kormány továbbá gondoskodott a károsultak lakhatásáról is, hiszen 112 új lakóház épült fel teljes mértékben a kormányzat forrásaiból. A kármentő alapban 2 milliárd forint támogatás gyűlt össze és a karitatív szervezeteken keresztül is további 600 millió forintnyi adomány érkezett a károsultakhoz.
A megemlékezők beszédeit követően a kolontári Kis Kórus előadása után fáklyás felvonulást tartottak az emlékparkban.