A XXIII. András-napi Bormester Találkozó november 28-án a Tornai pincészet rendezvénytermében került megrendezésre. A pincészet alapítója, néhai Tornai Endre borász emlékére huszonhárom évvel ezelőtt életre hívott rendezvény ma már modern köntösben egyfajta szakmai konferenciaként funkcionál.
Az esemény elsődleges célja, hogy támogassa a helyi gazdasági élet szereplőit, naprakész tájékoztatást adjon a szakmai, piaci és kereskedelmi trendekről, folyamatokról. Ösztönözze a szőlész-borász társadalom egymás közötti tudás megosztását és az együttműködést a gyorsan változó gazdasági élet kihívásaival szemben. A rendezvény első részében több előadó osztotta meg gondolatait és tapasztalatait a borászatok jelenlegi problémáival kapcsolatosan. Dr. Andréka Tamás, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára beszélt az agráriumban, különösen a szőlő- és borágazatban várható kormányzati intézkedésekről és támogatásokról. Méltatta a borász társadalom elmúlt tíz évének teljesítményét. Dr. Varga Zsuzsanna, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet általános intézetigazgató-helyettese arról beszélt, hogyan lehet összehangolni a klímaváltozás, az ökológiai szemlélet, a piaci igények és a jövedelmezőség követelményeit. Előadásában szőlészként rövid áttekintést adott a szőlészeti munka klímaváltozás okozta kihívásairól, a fenntartható – üzemeltethető – borászatok kialakításának trendjéről illetve a jövőbeni telepítéskori fajtaválasztások jelentőségéről a hazai időjárás mediterránná változása kapcsán.
Dr. Tarbay János Gábor és Soós Bence, a Magyar Nemzeti Múzeum régészei mutatták be a Somló hegyen nemrég felfedezett, 3000 éves régészeti kincseket, amelyek régészeti szempontból is európai jelentőséggel bírnak. Tájékoztatták a hallgatóságot arról a hipotézisről is, hogy a Somló-hegy csúcsa a késő bronzkor és a korai vaskor idején a társadalmi elit lakóhelyeként szolgálhatott, melyet a közelmúltban feltárt régészeti leletek messze alátámasztanak.
Az előadásokat követő kávészünet után a „Trendi vagy Tradicionális?” című előadással folytatódott a program, amelyet Duránszkai Gábor, a Momentor piackutató tanácsadója tartott. Az előadás a piaci alkalmazkodás kérdéseit vizsgálta. Kitért rá, saját és a HNT kutatásai alapján, hogy miként tudják a borászatok megtalálni az egyensúlyt a hagyományos és modern trendi trendek között. Leszögezte, hogy minden kutatás a borfogyasztás csökkenését mutatja, melyet álláspontja szerint élmények biztosításával és az élményeket kereső fogyasztó edukációjával lehet. Személyes élmény kell a borvásárláshoz, melyet leginkább a borturista olyan borvidékeken talál meg, ahol a kulturális és a természeti látnivalók egyidőben vannak jelen a jó borral.
„A siker záloga” címmel pódiumbeszélgetésre is sor került, amelyben a közösségi és egyéni erőfeszítések gazdálkodásra gyakorolt hatásait vitatták meg a résztvevők. Duránszkai Gábor, Dr. Podmaniczky Péter, a Balatonboglári Borvidék elnöke, és Balogh-Fazekas Árpád, az egyik nemzetközi hipermarket lánc beszerzője Tornai Tamás moderálásával eszmecserét folytatott az alkoholmentes borok létjogosultságáról, az alkohol és a húsfogyasztók üldözéséről és borágazat válságának egyik megoldásáról a prémium borfogyasztók megnyeréséről. Természetesen nem maradhatott ki a hipermarket diktálja a trendet, vagy a trend diktál a hipermarketnek kérdés sem, melyről hosszasan ellamentáltak a beszélgető szakemberek.
A tartalmas előadásokat követően a résztvevők a helyi pincészet séfjének ételsorát új borok társaságában fogyaszthatták. Az új borokat a házigazda Tornai Pincészet és a Tornai Emlékdíjra felterjesztett somlói borászok Kiss Tamás és Tóth Péter biztosította. A nap eseményeinek csúcspontjaként a Somló borászati értékeinek megőrzéséért, valamint a Somló és térsége értékeinek megőrzéséért kategóriába kerültek átadásra a 2024 évi díjak. Somlóért Tornai Endre oklevélben Tóth Péter, borász és Danka Imre, a Somlói Borvidék Hegyközségének alelnöke részesült. A Somlóért Tornai Endre Emlékdíjat az idén Kiss Tamás borász és Unger Tamás, a Somlói Borrend nagymestere érdemelte ki.