Folyamatosan nő a feszültség a dunántúli iparvárosban a polgármester óvoda bezárási tervei és a város egyetlen zeneiskolájának költöztetésével kapcsolatos elképzelései miatt. A Zöldikék Óvoda bezárási terveit és a Kocsár Miklós Zeneiskola és Alapfokú Művészeti Iskola költöztetését tartalmazó elképzeléseit több ízben fejtette ki a polgármester a város baloldali többségű testületének, akiket májusban meggyőzött arról, hogy az önkormányzatnak értékesíteni kell azokat az ingatlanokat, amelyekre nincs szüksége, amelyek nem hoznak pénzügyi hasznot.
Schwartz Béla polgármester a legutóbbi májusi testületi ülésen arról beszélt, hogy azokat az ingatlanokat, amelyek nem hoznak hasznot, érdemes pénzzé tenni, hiszen egy üres telek, illetve egy rajta álló épület fenntartása is költséget jelent, pénzbe kerül a városnak. A városvezető szerint helyesen jár el Ajka, ha az önkormányzat számára már nem szükséges ingatlanokat hasznosítja és az így befolyó pénzügyi forrást más a város számára fontos vagyoni érték létrehozására fordítja.
A polgármester értékesebbnek tartja a lakóingatlanokat, mint a gyermek intézményeket?
Az óvodás gyermekeik miatt érintett szülők és az elégedetlenségüknek a közösségi médiában is hangot adó ajkai lakosok szerint a képviselő-testületi üléseken elhangzottak alapján a bezárásra ítélt óvoda és a költözésére váró zeneiskola ügye éppen arra világít rá, hogy a polgármester a zeneiskolának helyet adó területet, ingatlant iskolaként kevésbé tartja értékesnek, mint lakáscélú beruházásként. A megkérdezettek elkeserítőnek tartják, hogy a város vezetője hajlandó egy óvoda összes csoportját elköltöztetni csak azért, hogy helyet csináljon a zeneiskolának, ahol a dolgozók nem mellesleg ellenzik a költözést.

A szülők szerint sokat elmond a politikusokról, hogy mit tartanak értékesnek, hasznosnak. Az ajkai példa felveti a kérdést, hogy ha egy közösség nem azt tartja hasznosnak, amit az általa megválasztott polgármester akkor mit tehet a városvezetéssel szemben? Hogy mondhatja el azt a véleményét a közösség, hogy nem csak az a fontos és értékes, ami közvetlenül pénzzé tehető, hanem az is, ha egy óvoda vagy egy zeneiskola ötven éve közösségeket formál és tart össze, családokat támogat és segít, gyermekeket nevel és biztonságot ad. Szerintük egyértelműen érték minden gyermekek nevelésében, oktatásában részt vevő intézmény, legyen az óvoda vagy zeneiskola, ahol generációk tanulnak, ahol a gyermekek alapfokú és művészeti nevelése zajlik. Egyes szülők szerint a polgármester álláspontja ebben a kérdésben morálisan sokkal súlyosabb, mint pénzügyileg. Vajon egy óvoda és a zeneiskola, a kisgyermekek művészeti nevelése valóban haszontalan egy városnak? Szerintük lehetséges, hogy pénzügyi hasznot nem jelent, de tragikus lenne, ha egy modern város polgármesterének tényleg csak a pénz lenne a fontos és nem a város közösségeinek társadalmi, szociális, erkölcsi, morális érdekei, értékei.
A zeneiskola ingatlanát fenntartó tankerület már hónapokkal ezelőtt közölte, hogy nem támogatja a költözést!

Ha senki nem támogatja szakmailag és erkölcsileg sem az eladást, akkor miért nem veszik le napirendről a kérdést?
Ha az óvodás és zeneiskolás gyermekek szülei, a zeneiskola pedagógusai és annak jelenlegi fenntartója sem támogatja a költözést és az óvoda bezárását, akkor felvetődik a kérdés, hogy milyen alapon maradhat az elégedetlen lakossági vélemények ellenére is a képviselő testület napirendjén a Zöldikék Óvoda bezárása és a zeneiskola épületének helyet adó több ezer négyzetméteres zöldövezeti ingatlan eladása – tette fel a kérdést egy felháborodott ajkai.
A csökkenő lakossági létszám és a szolidaritási adó lehet a valódi oka a polgármester döntésének?!
Információink szerint a tósoki Zöldikék Óvoda 125 férőhelyes, jelenleg 86 gyermek jár oda, és ebből 22 gyermek ballag el. A városvezetés érvelése szerint a város lakossága folyamatosan fogy, jelenleg alig élnek 27 ezren a városban. A lakosság nyilvántartási adatok és a foglalkoztatási hivatalok számai alapján 2013-2023 között csaknem 7,5 ezren elköltöztek a városból, amellyel párhuzamosan 2,5 ezer munkahely végleg meg is szűnt. Főként a költözni még tudó, mobilis fiatal és középkorú lakosság döntött úgy, hogy gyermekeivel együtt elhagyja a várost, amely felveti a kis létszámú csoportok és a gazdaságtalan intézményfenntartás kérdését. A szülők azonban úgy látják, hogy a létszámot nem lehet önmagában értelmezni, miközben hónapok óta bizonytalanság veszi körül az intézmény jövőjét. Szerintük, ha egy óvodáról az terjed el, hogy bezárhat, a beiratkozás előtt álló családok természetesen elbizonytalanodnak. Ez könnyen önbeteljesítő jóslattá válhat, mert előbb bizonytalanság keletkezik, emiatt kevesebben íratják be a gyermeket, majd az alacsony létszám később a politikusok számára indokká válhat.
Nincsenek válaszok az írásban is többször feltett kérdésekre!
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelek tanúsága szerint, a szülői munkaközösség tagjai többször keresték a város és az óvoda intézmény vezetését, akik érdemi választ nem adtak kérdéseikre. Az óvodavezető ügyhöz való hozzá állása, a szülők szerint azért is furcsa, mert most nem óvodapedagógusként, hanem önkormányzati képviselőként viselkedik. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott e-mailes levelezések alapján a polgármester nem válaszolt a szülői munkaközösség elnökének megkereséseire. A szülők számára különösen az óvodai intézmények igazgatójának álláspontja volt felháborító, aki egyik válaszában, kifejti, hogy a beiratkozás esélyeit felesleges előre latolgatni, mivel az úgyis vezetői hatáskör nincs rá hatással a szülő, ráadásul nem garantálható, hogy a nevelési év az elkövetkező években változatlanul folytatódik majd. A szülők szerint éppen ez az, ami tovább növeli a bizonytalanságot. Nem várható el a családoktól, hogy nyugodtan válasszák a Zöldikék Óvodát, ha közben sem a szakma, sem a politika nem tud, vagy nem akar világos garanciát adni a folytatásra.
Az érintett szülők nem vitatják, hogy a zeneiskola helyzetét rendezni kell, bár az iskola korábbi vezetése szerint egy régi zeneiskolát ért vízkár több tízmilliós kifizetését illett volna az iskolára fordítani. A szülők vitatják, hogy egy művészeti intézmény megmentése hogyan teheti tönkre egy másik gyermekintézmény jövőjét. A zeneiskola méltó elhelyezése fontos ügy. A Zöldikék Óvoda megőrzése szintén az. A kettőt azonban nem lehet úgy szembe állítani egymással, hogy az egyik problémájára a másik megszüntetése legyen a válasz.
Mit gondol erről a város új „tiszás” országgyűlési képviselője?
Az ügy most már nem városi ügy, már nemcsak egy óvodáról és egy zeneiskoláról szól. Arról is szól, hogyan gondolkodik egy politikus a város értékeiről, az értékrendje morálisan a helyén van-e? Haszon-e számára a gyermekek nevelése? Haszon-e a tanulás, a művészeti oktatás, a közösség, a biztonságos óvodai környezet? A szülők és Dr. Balatincz Péter országgyűlési képviselő múlt vasárnapi egyeztetését követően erről még korai állást foglalni, bár a traumatológusból lett politikus biztosította a szülőket, hogy megoldást keresnek a kérdésre.

A tankerület a gyermekek mindenek feletti érdekét tartja szem előtt!
Álljon itt a hozzánk eljuttatott szubjektívnek is tekinthető szülői és lakossági véleményeken túl a zeneiskola ingatlanát kezelő tankerület hivatalos álláspontjából néhány sor: „A Pápai Tankerületi Központ a gyermekek és a pedagógusok érdekeit szem előtt tartva nem járult hozzá a Zöldikék Óvoda épületébe történő áthelyezéshez. A Pápai Tankerületi Központ mindenkor, így a jelenlegi helyzetben is, a hatályos jogszabályok alapján, a gyermekek mindenek feletti érdekét szem előtt tartva hozza meg döntéseit.„
Amennyiben a költözést és az óvodabezárást ellenzők jelenleg is futó népi engedetlenségi mozgalmával – petíciójával – vagy az ügy bármely szereplőjének véleményével kapcsolatosan további információ jut el hozzánk, azt természetesen azonnal közöljük hírportálunkon a cikk folytatólagos szerkesztésével, jelölésével.






